Metal – Demir Nasıl Boyanır

Sizlere demir nasıl boyanır? sorusunun cevabını ve detayların sunacağız. Yeni yaptığınız bir demir kapı, demir korkulukları, ya da evleriniz için metalden yapılmış aksesuarları, paslı demir boyamak mı istiyorsunuz. Düşündüğünüz kadar kolay değil. Temiz bir yüzey gereklidir. Uygun boya seçimi, demirin paslanmaması için antipas. Paslanan demirler için zımpara kullanmalısınız.

Paslı Demir Nasıl Boyanır ?

Demirin paslanması zamanı ve yağmur, su, kötü hava şartları ya da demirin bekleyip paslanmasından kaynaklı öncelikle pasın temizlenmesi gerekir. Paslı demir zımpara ile temizlenir. Uyumlu zemine ve yapıya göre ilk olarak zımpara alın

Demirin Paslanmaması için ne yapmalı?

Demir ham halde ise ya da kaynak yerlerini pastan korumak mı istiyorsunuz?

O halde tek çözüm antipas. Antipas yapıya sahip boyalar ile demirlerinizi paslanmadan koruyabilirsiniz.

Rengini değiştirmek istiyor iseniz antipas sürdükten sonra tekrar metal sentetik boya sürebilirsiniz.

Metal-Demir Boyama gerekli malzemeler?

1- Rülo ya da düz fırça
2- Boyayacağınız yere uyumlu  Sentetik silinebilir, metal boya.
3-Tiner

Metal Demir Nasıl Boyanır?

1-İlk olarak boyanacak zeminin düz ve pürüzsüz olması gerekir.
2-Kaynak yerleri zımpara yardımı ile temizle
3-Temiz ve nemli bir bez ile boyanacak demir silin.
4-Eğer antipas kullanacak iseniz önce antipas boya sürülür ve kuruması bekleyin.
5-Metal yüzeyler için almış olduğunuz metalik-sentetik boya yüzeye fırça yardımı ile sürülür.
6-Kuruması bekleyin.
7- Boyanın kalınlığı ince kaldı ise astar şeklinde gözüküyor ise bir kat daha boya atın.

Bunlara ek olarak Duvar Nasıl boyanır konumuza da göz atabilirsiniz.

Bazı firmaların metal renk katalogları ve bilgileri :

dyo demir boya renkleri

Ayrıca En bilindik markalardan olan marshall dan :

marshall metal boya

Marshall sitesinden alıntı : kaynak

Ürün Açıklaması

Demir içeren ve içermeyen metaller, ahşap ve bazı plastiklerde, korozyona dirençli ve dekoratif bir kaplama olarak kullanılır.

Uygulama Açıklaması

Küçük alanlarda yapılacak uygulamalar için uygundur. Kullanmadan önce karıştırın. Korozyon direnci elde etmek için ürünü çıplak ya da paslı metale 2 kat olacak şekilde uygulayınız. Kat uygulamalarında sarkma olamaması için yüzeye fazla boya uygulamayınız. Köşe ve kenarların uygun şekilde kaplandığından emin olunuz, köşe ve kenarlar erken paslanma açısından en yüksek riske sahip noktalardır. Rulo: Düz büyük alan uygulamaları için uygundur. Hammerite kullanıma hazır olarak piyasaya sunulmuştur. Hammerite rulo uygulamarında daha kolay boyama yapmak için inceltilebilir. 9 kısım Hammerite 1 kısım Brush Cleaner ya da Sentetik Tiner inceltilebilir. Boyamaya kenerlardan başlanmalıdır, kalan alanlar hızlı bir şekilde boyanmalıdır. En iyi sonuç için kısa ve hızlı olarak uygulama yapınız. Sprey: Büyük alanlar için uygundur. Hammerite Hammered ürününün tüm renkleri silikon içerir. Air Sprey: Hammerite %15 oranında Hammerite Brush Cleaner ve Thinner ile inceltin. Sprey tabanca 25/35 psi’ye (yaklaşık 2 Bar) ayarlayın. Katlar arası bir saat bekleyerek 3-4 ince kat uygulayın. Son katta parlak bir görünüm elde etmek için kalın 1 kat uygulanabilir; ancak akma ve sarkmaya dikkat edilmesi gerekir. Airless Sprey: Eğer gerekirse Hamerite %15 Hammerite Brush Cleaner and Thinners ile inceltilebilir. Nozul Basıncı: 2500-3000 psi (approx. 170 Bar). Nozul çapı: 375-500 microns/0,015 – 0,020. Katlar arası 2 saat bekleyerek ya da dokunma kuruması tamamlandıktan sonra 2-3 kat olarak uygulayın. Air sprey ve Airless sprey için: Dengeli bir renk elde etmek için kullanmadan önce ya da kullanım sırasında haznedeki boyayı karıştırınız. En iyi sonuç için sadece Hammerite Brush Cleaner and Thinners kullanınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir