Müstakil Ev İnşaat Maliyeti

Evinizi inşa etmek istediğinizde, müstakil ev maliyeti konusu oldukça önemlidir. Müstakil ev inşaat maliyetleri, birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında, inşaat malzemeleri, işçilik, arazi maliyetleri, proje tasarımı, vergiler ve diğer masraflar yer almaktadır.

MÜSTAKİL EV YAPIM MALİYETLERİ

Müstakil ev maliyeti, inşaat malzemeleri ve işçilik maliyetleri en büyük harcamaları oluşturur. İnşaat malzemeleri arasında çimento, kum, tuğla, bims, demir, çelik, seramik, cam, çatı malzemeleri ve kapı-pencere malzemeleri yer alır. İşçilik maliyetleri ise, inşaat işlerinde çalışacak olan işçilerin maaşları, sigorta giderleri, vergiler ve diğer masraflarıdır.

Arazi maliyetleri de müstakil ev maliyetini etkileyen önemli bir faktördür. Arsa satın almak, ev inşaatı için büyük bir yatırım gerektirir. Arsa fiyatları, lokasyonuna, büyüklüğüne ve imar durumuna göre değişiklik gösterir.

Proje tasarımı, evin tasarımı ve mimarisi için harcanan bir diğer önemli masraftır. Evin tasarımı, müstakil ev maliyetini etkileyen faktörler arasında yer alır. Tasarım, evin büyüklüğüne, malzeme kullanımına ve işçilik maliyetlerine göre değişiklik gösterir.
Müteahhit yada mühendisler tarafında belirttiğiniz metrekareye göre aşağıdaki birim fiyatlardan hesaplayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için : 1 Metrekareye Kaç Bims Gider? yazımızı okuyun.!!

Güncel İnşaat Maliyetleri:

  • Nervürlü İnşaat Demiri Fiyatı 1 Ton: 32.000 TL
  • c25 Pompalı Beton (1m3): 1.400 TL
  • 13.5’luk İnşaat Tuğlası (13.5x19x19) Adet Fiyatı: 5.30 TL
  • 8.5’luk Tuğla (8.5x19x19) 3.50 TL
  • 1 Torba Çimento 50 KG: 95 TL
  • İnşaat Çivisi ve Bağ Teli 1 KG: 35 TL
  • 19’Luk Bims Adet: 9 TL
  • Anrasit Beton Kremit Adet: 15 TL

Vergiler ve diğer masraflar da müstakil ev maliyetini etkileyen önemli faktörlerdendir. İnşaat işleri sırasında, çeşitli vergiler ve harçlar ödenmek zorundadır. Bunlar arasında, inşaat ruhsatı, çevre temizlik vergisi, çevre düzenleme vergisi ve tapu harçları yer alır.

İnşaat malzemeleri, işçilik, arazi maliyetleri, proje tasarımı, vergiler ve diğer masraflar, evin maliyetini belirleyen faktörler arasındadır. Evinizi inşa etmeden önce, bu faktörleri dikkate alarak bütçenizi belirlemelisiniz.

Sonuç olarak ortalama 100 MT2 bir Müstakil Ev İnşaat Maliyeti kaba inşaatı ortalama 800.000 tl tutmaktadır. Tabiki iç harcamalar ince işçilik hariçtir.

Müstakil Ev İnşaat Maliyeti” hakkında bir yorum

  1. Geri izleme: 1 Metrekareye Kaç Bims Gider? - Mobilya Modelleri ve Dekorasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir